(©FIBA)
(©FIBA)

Srbija srušila evropskog prvaka!

Vreme čitanja: 2min | ned. 14.07.24. | 17:44

Mladi košarkaši u neizvesnoj završnici pobedili vršnjake iz Francuske u drugom kolu grupe A na kontinentalnom šampionatu u Gdinji - 76:72

Pao je branilac trona! Srušena je najbolja selekcija na kontinentu u uzrastu do 20 godina! Mladi košarkaši Srbije su posle jučerašnjeg poraza od Grčke, sada uspeli da u neizvesnoj završnici pobede branioca trona Francusku sa 76:72 i tako upišu prvi trijumf u grupnoj fazi kontinentalnog šampionata koji se održava u poljskoj Gdinji.

Orlići su preciznim slobodnim bacanjima u poslednjem minutu, koje su uspešno izveli Ilija Milijašević i Ognjen Stanković, uspeli da izađu slavodobitno iz 40-minutnog okršaja i tako potpuno okrenu situaciju u grupi A gde sada dalje mogu da prođu kao prvoplasirani ukoliko naravno sutra slave nad domaćinom (18.00), a onda i Grčka izgubi od Francuske.

Junaci velikog slavlja su sem Milijaševića koji je postigao 20 poena bili još sjajni Aleksa Ristić koji je brojao do 15 i Pavle Nikolić koji je upisao 11 poena. Kod poraženog tima su najbolji bili Noa Penda i Muhamed Dijavara sa 12 poena.

Mnogo bolje nego protiv Helena su ovaj meč otvorili Orlići. Oni su bili ti koji su gospodarili terenom u prvih 20 minuta. Kao i rezultatom. Već u prvoj deonici su naši momci došli do najvećih plus 11, i to zahvaljujući sjajnom Milijaševiću koji je bio naš najbolji pojedinac i dan ranije na premijeri. Na njegovim krilima, ali i uz pomoć Filipa Jovića koji je pružao odličan doprinos u reketu, puleni Nenada Čanka su diktirali tempo igre sve do odlaska na veliki odmor.

Mnogo bolje je izgledala igra u napadu nego što je bila u susretu sa Helenima, međutim dopustili su naši momci da rival u dva poslednja minuta prvog poluvremena prepolovi zaostatak i da na veliki odmor ode sa rezultatom 39:34.

Otud i da sa boljim mentalitetom uđe u nastavak meča. Po povratku iz svlačionice, Francuzi su još više pritisnuli i čak uspeli da nakratko dođu do minimalne prednosti. Ipak, ona je bila kratkog daha pošto su Aleksa Ristić trojkom i Ognjen Stanković preko slobodnih bacanja uspeli da odbrane nalet branioca trona i u odlučujućih deset minuta povrate rezultatski suficit (58:55).

To je ulilo dodatno gorivo u pete naših mladića koji su četvrti kvartal otvorili serijom 7:0 i ponovo povratili dvocifreni plus. Fantastično je u tim trenucima igrao Ristić uz kojeg je važne poene postizao i Nikolić.

Ipak, bilo je još dosta posla do kraja. Trikolori su uzvratili istom merom, uspeli da priđu samo na pola koša minusa u poslednjem minutu i donesu pravu dramu. Dramu koja je srećom pripala našem timu.