Slavlje Francuza (Reuters)

Francuska bez gola iz igre do polufinala Eura: Tragičar Feliks omogućio veliku osvetu!

Vreme čitanja: 4min | pet. 05.07.24. | 23:51

Kletva "post 2000." konačno je skinuta... Trikolori savršenom penal serijom među najbolja četiri tima Evrope

Evropsko prvenstvo 2016. Portugalci su osvojili silim remijima i prolascima kroz iglene uši produžetaka i penal serija. Baš pre osam godina šokirali su Francuze u Sen Deniju u 109. minutu. Zaličilo je u četvrtfinalu da bi ponovo mogli da izvedu ono njihovo. Da posle penala sa Slovenijom, bez postignutog gola "reše" i Francuze od kojih su bili nešto bolji u Hamburgu. Ali ovoga puta nije bilo čudesnih moći golmana Dioga Koste u penal seriji. Večeras su im fudbalske sile okrenule leđa i namignule ekipi Didijea Dešana koja je savršenim izvođenjem jedanaesteraca pretvorila Žoaa Feliksa u tragičara. Rezervista iz Atletiko Madrida je promašio jedanaesterac u trećoj seriji i omogućio Trikolorima veliku osvetu za 2016 - 0:0 (penalima 5:3).

Otkako su 2000. godine poslednji put postali prvaci Evrope, Francuzi su do večeras četiri puta igrali produžetke (ili penale) na velikim takmičenjima. A kada god ne bi zatvorili utakmicu u 90. minuta, sledila bi eliminacija. Protiv Italije 2006, Portugalije deset godina kasnije, te Švajcarske i Argentine na prethodnom Euru, odnosno Mundijalu. Kletva je konačno skinuta!

Iako je četa Didijea Dešana ušla u penal seriju bez Kilijana Embapea (ustupio mesto Barkoli u 106.) i Antoana Grizmana (zamenio ga Dembele u 67. minutu), izostanak lidera tima nije pokolebao ekipu u odlučujućoj sekvenci utakmice. Svi izvođači su autoritativno pogađali, počev od Dembelea (šutira levom, penal izveo desnom), preko Fofane, Kundea, Barkole (Kunde i Barkola do večeras nisu izveli penal u profesionalnoj karijeri), te Tea Ernandeza! Istina, i Portugalci su bili prilično sigurni, ali detalje je odlučio - stativa Feliksa.

Može da se priča o tome da su Francuzi do polufinala postigli tek tri gola, da su od toga dva puta naterali rivale da sami sebi zatresu mrežu, te da je Embape sa bele tačke još u gurpnoj fazi postao jedini strelac za Francuze na aktuelnoj kontinentalnoj smotri. Ali druga strana medalje je da je i odbrana Francuske dozvolila protivnicima samo jedan gol. Interesantan je i slučaj Portugalaca čija je odbrana takođe retko kapitulirala, ali koji zaključno sa večerašnjom utakmicom nisu zatresli mrežu od 2. kola grupne faze?!

Uz igrače koji nose njihov dres, sa ovakvom ofanzivnom statistikom, reklo bi se da nijedna od reprezentacija nije zaslužila mesto u polufinalu. U skladu sa dosadašnjom neefikasnošću, odigrali su Navigatori i Trikolori prvo poluvreme, a onda nas u završnih pola sata drugog naterali da se zapitamo zašto nije moglo ovako od starta utakmice.

Rezervisanost iz prvog dela, zamenila je želja za golom koju su prvo otkrili Portugalciji. U dva minuta (od 61. do 63.) naterali su Majka Menjana na dve spektakularne odbrane. Prvo je uhvatio Bruna Fernandeša, pa skinuo zicer i Vitinji, a sekund kasnije sprečio Ronaldov pogodak petom. Utakmica se nakon intervencija Milanovog golmana momentalno rasplamsala i na mahove su se smenjivali opasni napadi obe ekipe.

Francuze je ozbiljno razmrdao ulazak Dembelea sredinom drugog dela, mada je i neposredno pre ulaska krila Pari Sen Žermena, Randal Kolo Muani imao malu reprizu kasne faze drugog produžetka mundijalskog finala. Ovoga puta zicer mu nije skinuo golman, već Ruben Dijaš, spektakularnim uklizavanjem.

Do poslednjih trenutaka osnovnog dela utakmice oba tima su tražila pogodak koji bi napravio razliku, ali su odbrane ostale neuzdrmane. Na jednoj strani, plenili su Saliba i Upamekano, na drugoj Dijaš i nestvarni Pepe koji je u 42. godini života uspevao da stiže i blokira Embapea, te da spirnta u korak sa svežim rezervistom Markusom Tiramom. Da je Portugalija kojim slučajem prošla, zasluženo bi se pisale bajke o titanu Atlasu koji je nosio Portugal ne plećima. Jer Pepe je i u petoj deceniji života pravi lider ovog tima.

Lider je skoro dve decenije bio i Kristijano Ronaldo. Ali se i večeras videlo da mu biološki i fudbalski sat otkucavaju. Fizički je i dalje spreman da odigra 120. minuta, da pogodio u penal seriji, ali je već početkom produžetaka nekontrolisanim udarcem upropastio zicer Navigatora, ekipe koja je u produžecima bila daleko postojanjija, agresivnija i pre svega bliža pogotku.

Junačke pesme pevale bi se Žoau Feliksu da je u 108. minutu glavom pogodio unutrašni, a ne spoljni deo mreže nakon centaršuta Konseisaa, heroj nacije bio bi Nuno Mendeš da je kontru u 120. minutu završio samouvereno kao što ju je i započeo. Ovako je umesto bombe sa ivice šesnaesterca, nakon sjajnog servisa Bernarda, samo predao loptu u ruke Menjanu.

U polufinalu nas čeka sudar neprepoznatljive Francuske, Francuske koja ne liči na onu što je 2018. pokorila planetu, a četiri godine kasnije bila blizu da uspeh ponovi, sa Španijom koja je ubedljivo najviše pokazala u Nemačkoj. Ali i takva Fracuska je stigla u polufinale i ima puno pravo da veruje u prvu titulu prvaka Evrope posle 24 godine.