Kevin Panter (Srđan Stevanović/StarSport)

Zvezda jedina neporažena u Evroligi, ali u Beograd stiže raspucani Panter!

Vreme čitanja: 6min | sre. 16.10.24. | 22:33

Bivši igrač Partizana dominantan u pobedi nad Monakom

Fantastičnu utakmicu odigrao je Kevin Panter pred dolazak u Beograd na megdan Crvenoj zvezdi (petak, 20.00). Barselona je u trećem kolu Evrolige savladala Monako rezultatom 86:71 i tako svojom drugom pobedom ove sezone ostavila Crvenu zvezdu na vrhu tabele, kao jedinu ekipu sa sva tri trijumfa, pošto su timu iz Kneževine naneli prvi poraz. Bivši kapiten Partizana je pred duel sa crveno-belima upisao 21 poen (5/7 za dva, 3/8 za tri, 2/2 slobodna bacanja), uz tri skoka, tri asistencije i dve ukradene lopte za 25 minuta na parketu. Imao je indeks korisnosti 20, najveći u obe ekipe i proglašen je za igrača utakmice.

Kevin Panter je sjajno ušao u utakmicu. Posle prvog prodora, kada ga je zaustavio blokadom Blosomgejm, bivši kapiten Partizana uzeo je stvari u svoje ruke. Pogodio je trojku od tablu sa desnih 45 stepeni, da bi u narednom napadu posle defanzivnog skoka istrčao, naskočio na istu poziciju i pocepao mrežicu za delirijum u dvorani. Zatim je pogodio i dugu dvojku preko čuvara za svoj osmi poen u prvoj četvrtini, sa koliko je i završio u svojih prvih osam minuta na utakmici. Bili su to poeni Amerikanca za seriju 10:0 Barselone posle dobrog otvaranja Monaka, koji je imao jasan plan - igra iz pika i saradnja bekova sa centrima, što su na startu meča odlično radili Majk Džejms, Džordan Lojd i Eli Okobo sa Mamom Žaiteom i Donatasom Motejunasom. Kada su izašli navedeni igrači i ušli Strazel na beka i Papajanis na centra, plan Saše Obradovića se raspao i u napadu nisu mogli da dođu do koša igrači gostujuće ekipe.

Na drugoj strani dominirao je pod košem Vili Ernangomez uz raspoloženog Džabarija Parkera, a kada je na parket ušao Nikolas Laprovitola, pogodio je trojku za +10 i "eksploziju" domaćih navijača i reakciju besnog Saše Obradovića. Dominirala je Barselona u završnici četvrtine i Jorgos Papajanis uspeo je poslednjim košem u prvom kvartalu da smanji na -8 i na mali odmor otišlo se rezultatom 26:18.

U dvominutnom duelu drugih petorki na startu druge četvrtine bolje se snašao Monako. Uspeli su da smanje prednost na samo tri poena zaostatka i propustili su dve prilike da izjednače, pošto je Jorgos Papajanis promašio dve trojke zaredom usamljen na centralnoj poziciji. Besan je Grk otišao na klupu, Obradović je rešio da vrati Motejunasa i Majka Džejmsa koji je igrao samo pet i po minuta i Monako se razigrao sa Litvancem na centarskoj poziciji. Nije imao Penaroja klasičnog centra na parketu jer je tu poziciju pokrivao Džabari Parker, koji je meč startovao na poziciji niskog krila sa Veselim i Ernangomezom u igri, pa je to Motejunas iskoristio i sa četiri vezana brza poena doneo izjednačenje, zbog čega je tajm-autom reagovao španski stručnjak.

Penjajora je na tacni dobio ono što je tražio. Posle tajm-auta, u naredne dve akcije Motejunas pravi brze lične greške i morao je da izađe van igre, pa ga je zamenio Žaite. Nastavili su da eksploatišu igru iz pika i ubacivanje na Žaitea, koji je lepo odmenio Litvanca i nastavio gde je stao u prvoj deonici, ali je Jan Veseli počeo da pravi ozbiljne probleme Monaku. Pogodio je dva vezana šuta sa poludistance, sa svojih pozicija i u rezultatskoj klackalici vratio Barselonu u prednost, pa je Saša Obradović morao da traži tajm-aut na tri minuta do kraja prvog poluvremena, kako bi smirio nalet domaće ekipe.

Kada je Kevin Panter dobio loptu u ruke ponovo, odmah je poentirao. Probio je do samog kraja i poentirao uz faul i realizovao dodatno slobodno bacanje. Na minut do kraja je ukrao loptu na liniji dodavanja, kada je Džordan Lojd pokušao da pronađe Majka Džejmsa i u kontri dodao do Brizuele, koji je fauliran na šutu i pogodio je oba bacanja. I to nije bio kraj, pošto je u sledećoj akciji Panter opet ukrao loptu, ovog puta Džejmsu, i lako poentirao u kontri za najvećih +8 za Barselonu. Poluvreme je završio kao najefikasniji igrač u obe ekipe sa 13 poena (3/4 za dva, 2/3 za tri, 1/1 slobodna bacanja), uz dva skoka, asistenciju i ukradenu loptu za indeks korisnosti 14.

Majk Džejms se "raspao" u poslednjem minutu sa izgubljenom loptom, dva vezana promašena slobodna bacanja i promašenom trojkom. Na kraju prvog poluvremena, Barselona je vodila 47:39.

Na početku drugog poluvremena videli smo svu besmisao pravila Evrolige i sudijska uverenja šta je faul pri šutu. Majk Džejms je krenuo u kontru i na svojoj polovini je fauliran kako bi kontra bila presečena, ali je u momentu dok je dobijao udarac po ruci digao loptu i uputio šut ka košu, što su sudije posle pregledanog snimka okarakterisale kao šut za tri poena i Džejms je posle tri vezana promašena slobodna bacanja u prvom poluvremenu pogodio sva tri penala. I taman kada je Monako napravio mini-seriju 5:0, Kevin Panter je nastavio tamo gde je stao u prvom delu igre i novim pogotkom sa poludistance pokrenuo seriju Barselone. U narednoj akciji pogodio je slobodno bacanje posle tehničke Dijaloa i u nastavku drugim vezanim pogotkom sa poludistance došao do 18. poena i doneo Barseloni prvu dvocifrenu prednost i najvećih +11.

Monako se jednostavno raspao u trećoj četvrtini. Pet lopti su bacili u ruke protivniku i još dve u aut, što je Barselona kažnjavala preko Laprovitole i Abrinesa trojkama, kao i lakim poenima iz reketa visokih igrača. Nije imao Saša Obradović rešenje za ovako loše napadačko veče njegove ekipe i Barselona je pred poslednjih 10 minuta imala +17.

Brizuela je trojkom u prvom napadu četvrte četvrtine doneo +20 i tada je bilo jasno da bi povratak Monaka u ovaj meč bio pravo čudo. Ipak, nisu se predavali košarkaši Monaka tek tako, pogotovo što je u prvih pet minuta poslednjeg kvartala potpuno stao napad Barselone i što su gosti smanjili na 11 poena zaostatka. Kada nije radio napad, morao je da se na pet minuta do kraja vrati Kevin Panter, kako bi razdrmao domaću ekipu.

Igrali su gosti u sporijem ritmu, što je mnogo više odgovaralo domaćoj ekipi sa dvocifrenom prednošću. Propustio je Monako sve svoje prilike i na tri minuta do kraja Kevin Panter pogađa trojku za +16, što je i stavilo tačku na pitanje pobednika.

Pored Pantera istakli su se Džabari Parker sa 16, Nikolas Laprovitola sa 13 i Jan Veseli sa 10 poena. Kod Monaka su se istakli Okobo sa 13, Alfa Dijalo sa 12, Majk Džejms sa 11 i sa 10 poena Mam Žaite.