©Reuters
©Reuters

Svet nije spreman za njih! Marokanski Paunović, Jamalova “greška” i šta će tek biti za četiri godine…

Vreme čitanja: 6min | sre. 24.06.26. | 19:20

Već su osvojili svet na mini-nivou, veruju da će i na najvišem

(Od izveštača Mozzart Sporta sa Svetskog prvenstva)

Pre četiri godine u Kataru su bili senzacija svetskog fudbala. Kada je Hrvatska remizirala sa njima na startu prvenstva, mnogi su to tada pripisali kontekstu hrvatskog podbačaja pre nego marokanskog kvaliteta. Igrači Hrvatske su posle meča rekli da to nije loš rezultat i da će dalji tok prvenstva to pokazati. I pokazao je. Hrvatska i Maroko su se opet sastali. U borbi za treće mesto, što je retko ko pre početka Mundijala mogao da pretpostavi.

Izabrane vesti

Maroko je bio senzacija prethodnog Svetskog prvenstva, izbacio Španiju i Portugaliju do polufinala i zapalio arapski fudbalski svet. Ekipa tadašnjeg selektora Valida Regragija nije igrala bogzna kako atraktivan fudbal, ali je pokazala strašan takmičarski karakter. Bio je to samo uvod u marokansku fudbalsku renesansu…

Tada su igrali u, za njih, prijatnom ambijentu, na arapskom tlu, osećali su se kao domaćini više od drugih i imali ogromnu podršku sa tribina. Ali, nešto što je delovalo kao prolazna mundijalska senzacija ispostavilo se kao ozbiljan kvalitet.

Maroko je danas jači nego pre četiri godine.
“O, čoveče, to se uopšte ne dovodi u pitanje. Podigli smo nivo, imamo nove igrače. Spremamo stvari koje ljudi uopšte ne razumeju. Nisu spremni za ono što spremamo! Da li me razumete? Nisu spremni za ono što dolazi”, puca od samopouzdanja sagovornik sa kojim smo pričali nakon marokanske pobede nad Škotskom. Jasno je da istorijski uspesi iz prošlosti više nisu jedino čime se ova selekcija ponosi. Nova generacija donosi potpuno novi mentalitet.

“Maroko više nije onaj Maroko koji su ljudi navikli da gledaju. Ovo je nešto sasvim drugačije. Ne zanima nas vaše ime, niti vaša istorija. Sve što nas zanima jeste trenutak kada nam izađete na crtu – poješćemo vas kao tažin! Ili kao kus-kus! I to je to, završavamo posao”.

Njegovo samopouzdanje se zasniva na svemu viđenom u poslednje četiri godine. Maroko je u Kataru pokazao da je sposoban za velike stvari. Od tada su apetiti čak i porasli.
“Afrika zaslužuje svetsku titulu! Da li misliš da postoji tim koji je relevantniji da joj tu titulu donese od ovog Maroka? Naravno da ne postoji. Mi smo najbolji afrički tim u istoriji i pokazali smo to u Kataru. Pokazaćemo to i ovde. Svejedno nam je gde igramo, a ako ne uspemo da osvojimo titulu ovde, uradićemo to za četiri godine kada budemo domaćini. Bićemo još jači! Nemate pojma koliko smo iz godine u godinu sve bolji. Maroko će na svakom narednom prvenstvu biti kandidat za titulu”, kaže nam drugi Marokanac.

(1,23) MAROKO (7,00) HAITI (15,0)

Šta se to promenilo od Katara da su ovako poludeli u svojoj euforiji i da tek tako veruju da su budući svetski prvaci…
“Vremena kada su Maruan Felaini, Kalid Bulahruz, Ibrahim Afelaj ili Adil Rami birali da igraju za evropske selekcije umesto za Maroko su prošlost. Danas nema fudbalera marokanske krvi koji će izabrati Nemačku, Holandiju ili Francusku pre svoje otadžbine”.

Šta ćemo sa Jamalom?
“Pogrešio je! Shvatiće jednog dana. Španija nije ništa jača od Maroka, što smo im i pokazali u Kataru. Imali su čak i Luisa Enrikea na klupi, pa smo ih poslali kući. I poslaćemo ih opet čim se sretnemo jer smo još kvalitetniji. Pogledajte Brahima Dijaza. Izabrao je Maroko pre Španije…”.

Možda zato što tamo nije mogao da igra?
“Nije tačno! Bolji je od većine španskih reprezentativaca”.

Pa, dobro… Stvar (ne)ukusa. Nije vam se baš pozlatio ako se setimo izgubljenog finala od Senegala i promašenog penala…
“Nije izgubljeno! To je naša titula po zakonu! Senegal je pobegao sa terena i sud nam je dao ono što je naše”.

©Reuters©Reuters

Imam utisak da sa Marokancima uopšte ne postoji prostor za diskusiju. Za njih je ovo samopouzdanje i ogromna vera u sebe. Meni to mnogo zvuči kao arogancija i prepotencija. Ali dobro… Imaju pravo da se busaju i da sanjaju jer su bili među četiri na svetu. Objašnjavaju mi i neke još konkretnije razloge za ovakvu euforiju.
“Mohamed Uabi! Naš selektor je glavni razlog zašto sanjamo više. Sa mladom reprezentacijom Maroka je postao prvak sveta prošle godine i napravio generaciju koja će nas držati u vrhu svetskog fudbala godinama. A sigurno će stasati još dobrih igrača. Pogledajte kakve igrače smo dobili u odnosu na pre četiri godine. Dijaz, Saibari, Isa Diop, El Ajnaui… I Buadi! Naša najveća pobeda je što je takav igrač umesto Francuske izabrao svoj Maroko. To je trebalo i Jamal da uradi”, kaže momak po imenu Jusuf.

Vrati se malo na selektora… Imali ste Regragija koji vas je doveo do polufinala, do finala Kupa afričkih nacija, i smenili ste ga zbog nekoga ko nikada nije radio kao prvi trener u seniorskom fudbalu.
“Poštujemo mi Regragija i hvala mu za sve što je uradio, ali ovo je bolji trener. Uabi je veoma pragmatičan trener koji nam je doneo novi pristup u odnosu na Regragija. Igramo više napadački i koristimo potencijale koje imamo, a koje Regragi zbog svojih limita nije znao da upotrebi. Bio je previše defanzivno orijentisan. Ovaj čovek igra pravi fudbal!”

©Reuters©Reuters

Deluje da su Marokanci u euforiji kakvu smo mi imali u momentu kada je Veljko Paunović sa Orlićima pre 11 godina pokorio svet. Idolizuju selektora i slepo mu veruju.
“Čoveče, rešio se Hamdale. Rešio se En Nesirija. Nema više kredita za Bufala ili Zijeha da dave loptu i budu sebični. To su sve igrači koji su nas usporavali. Sada imamo mnogo brži i raznovrsniji napad”.

Ali, bez En Nesirija nemate klasičnu “devetku”?!
“Imamo! El Kabi je na klupi i može da uđe kada nam zatreba. Slažem se da smo protiv Škotske promašili previše šansi da ranije rešimo meč i slavimo ubedljivije. Možda bi klasični centarfor uradio bolji posao, ali mi našem selektoru verujemo do kraja. Bili smo bolji od Brazila, razbili smo Škotsku i igraćemo se sa Haitijem. Prolazak grupe se nije ni postavljao kao cilj. Moramo da ponovimo uspeh sa prošlog Mundijala i da probamo da ga nadmašimo. Ako ne sad, onda sigurno za četiri godine”, kaže Nuredin, momak koji je doputovao iz Francuske da bodri marokansku reprezentaciju.

*******
Jedan gol menja sve! ⚽Zaokruži 3+ u prvih 10 minuta! ⏱️
*******

Generalno, imaju veliku podršku i ovde, baš kao što je bilo pre četiri godine u Kataru. Marokanska zajednica na Istočnoj obali SAD je velika i svojski su se potrudili da ih bude što više. Ravnopravno su se na tribinama nosili sa Brazilcima i Škotima, a kažu da su mnogi računali da preskoče grupnu fazu i priključe se kada krenu nokaut borbe.

“Ša-la-la-la-la-la-la, Vivaaaa Magreb”, odjekivalo je oko stadiona u Bostonu kada su pobedili Škote.

Odjekivaće i večeras u najfudbalskijem američkom gradu – Atlanti. Moglo bi da odjekuje do same završnice… Ne postoji nacija koja toliko puca od samopouzdanja na ovom Mundijalu kao što su Marokanci. Katar ih je oslobodio svih kompleksa i ne plaše se nikoga. Kažu da svet nije spreman za njih…

SVETSKO PRVENSTVO – 3. (POSLEDNJE) KOLO

GRUPA C

Sreda

23.55: (1,23) Maroko (7,00) Haiti (15,0)

23.55: (10,0) Škotska (4,80) Brazil (1,40)

***kvote su podložne promenama


tagovi

Mundijal 2026reprezentacija Maroka

Sledeća vest