©Reuters
©Reuters

Berlin je turski, ali su Šeherezadi priče presušile: Narandžasto veselje, UEFA spašena podsmeha

Vreme čitanja: 4min | sub. 06.07.24. | 22:55

Holanđani rastužili najveću dijasporu u Nemačkoj i izborili polufinale Evropskog prvenstva i izlazak na megdan Engleskoj

Naložio je Adolf Hitler da Olimpijski stadion u Berlinu bude izgrađen za potrebe Olimpijskih igara 1936, tokom Drugog svetskog rata bio je u vlasništvu porodice Hoencolern, da sve simbolično bude čisto nemačko. Na istom tom stadionu skoro 90 godina kasnije osvetljeno je pravo stanje stvari u tamošnjem društvu, a ono je pokazalo tursku kulturološku, ali ne i sportsku pobedu. Tim Vinćenca Montele vodio je do 20 minuta pred kraj četvrtfinalnog meča Evropskog prvenstva protiv Holandije, ali je onda poklekao i izgubio 1:2 (1:0).

UEFA je posle duela protiv Austrije kaznila turskog štopera Meriha Demirala zbog nacionalističkih gestikulacija, ali je njegova zemana Samet Akajdin doveo autajdera u vođstvo u 35. minutu. Bio je to svojevrstan turski podsmeh u lice UEFA, transparenti na tribinama izražavali su revolt prema vladajućem telu evropskog fubala, ali su na neki način Holanđani spasili UEFA i sprečili veliki turski pir na ulicama Berlina. Najpre je Stefan De Fraj izjednačio golom glavom u 70. minutu i tako dao prvi pogodak za državni tim od 2015, a totalnom preokretu kumovao je šest minuta kasnije šut Kodija Gakpa, koji je naknadno pripisan kao autogol Merta Muldura.

Malo je delilo Turke od ponavljanja uspeha iz 2002. i 2008. i trećeg plasmana u polufinale velikog takmičenja, a ako neko na ovom prvenstvu ima za čim da žali to će biti upravo Hakan Čalhanoglu, Arda Guler i ostali predvodnici aktuelne generacije. Pri rezultatu 1:0 mogla je Turska sve da reši, kasnije je Bart Ferbrugen na 2:1 spašavao evropske šampione iz 1988. komplikacija i odlaska u produžetke.

Golman Turske Mert Gunok jeste u osmini finala zabeležio intervenciju u poslednjem minutu za pamćenje, za priče u nadolazećim godinama, ali ako bi upravo odličnog čuvara mreže uporedili sa Šeherezadom, onda je sada jasno da mu je u poslednjih 20 minuta meča protiv Holandije ponestalo priča. Ta protiv Austrije ispostavila se 1001. i ujedno poslednjom.

Nije Vinćenco Montela ni na tren pomišljao da njegov tim protiv Holandije zaliči na Rumune i položi oružje praktično bez borbe. Krenula je Turska ofanzivno od samog starta i iznenadila Rivala. Brzina Bariša Alpera Jilmaza bila je jedan od faktora na koje Ronald Kuman očigledno nije računao, pošto je krilni napadač Galatasaraja stvarao probleme favoritu prodorima po desnoj strani.

Za čitavo prvo poluvreme nije ekipa Ronalda Kumana stvorila nijednu veliku šansu, a povratnik u tim Hakan Čalhanoglu preuzeo je ključeve organizacije napada i delio lope prvenstveno za Ardu Gulera. Upravo je Realov vunderkind upisao asistenciju za gol Sameta Akajdina i filigranskim centaršutom pokazao zašto je predviđen da uskoro izraste u zvezdu svetskog fudbala. Akajdin se nije proslavio u grupnoj fazi, dao je i tragikomični autogol protiv Portugala, ali je večeras zatresao mrežu Ferbrugena i tako učinio da se na neko vreme zaborave raniji propusti.

Ako je i bilo sumnji u ofanzivnu potentnost Holandije, a bilo je posle onako neubedljivog prvog poluvrmena, sve takve priče pale su u vodu prikazanim u najvećem delu nastavka. Od 60. minuta uspostavili su Kumanovi momci totalno dominaciju, a Turci više nisu mogli da odolevaju u situacijama kada im je rival gotovo u svakom napadu ulazio u šesnaesterac. Na skoro isti način na koji su dali gol, Turci su i ostali bez vođstva. Memfis Depaj ostao je usamljen, imao "svetlosnu godinu" da se namesti i centrira, a Stefan De Fraj se vinuo, iskoristio smušenost odbrane Turske i neometan zakucao glavom u Gunokov gol za 1:1.

Odisali su Turci nesigurnošću svakim potezom, gol je visio u vazduhu, a napad panike kulminirao je u 76. minutu, kada je Ćavi Simons poslao loptu na krilo za Denzela Dumfrisa, a na petercu su veliku bitku vodili Kodi Gakpo i Mert Muldur. Iako je prvobitno gol pripisan napadaču Liverpula, UEFA je kasnije ispravila podatak i upisala autogol igraču Fenerbahčea. Možda bi to moglo ključno da utiče u trci za Zlatnu kopačku Evropskog prvenstva, pošto je Gakpo ostao na tri gola, umesto da postane jedini sa četiri.

Holanđani su se prvi put od 2000. plasirali u polufinale Evropskog prvenstva, a ukupno šesti put u istoriji. Samo se Nemačka više puta plasirala među četiri najbolja na kontinentu (devet puta).

HOLANDIJA - TURSKA 2:1